joniskio-krepsinio-muziejaus-durys-iejimas-kamuolys

Joniškio krepšinio muziejus

Krepšinis Lietuvoje vadinamas antrąja religija, tačiau vietos, kur šios sporto šakos gerbėjai, sportininkai ir visi besidomintys galėtų pamatyti žymiausius šalies krepšininkų laimėjimus, atributiką, istorines nuotraukas, ilgą laiką nebuvo. Bet permainos įvyko praėjusiais metais,- Joniškyje duris atvėrė vienintelis Lietuvoje, o galbūt ir Europoje, krepšinio muziejus.

2009 metų gegužės 30-ąją Joniškyje įvyko krepšinio šventė, į kurią suvažiavo gausus būrys Lietuvos, Europos, Pasaulio čempionų. Savivaldybės laiptais, papuoštais raudonu kilimu ir virtusiais pakyla, žengė keturiskart Europos, dukart Pasaulio ir olimpinis čempionas Modestas Paulauskas, 2003 metų Lietuvos krepšinio rinktinės Europos čempionės Lietuvos krepšinio rinktinės vyriausias treneris Antanas Sireika, Europos krepšinio čempionai Saulius Štombergas, Donatas Slanina ir kiti žymūs krepšininkai. Šventę aplankė ir 1938-ųjų metų moksleivių olimpiados krepšinio varžybų sidabro medalio laimėtojas joniškietis Jurgis Tumas.

Muziejuje svečiai gali pamatyti Arvydo Sabonio, Šarūno Marčiulionio,Valdemaro Chomičiaus, Rimo Kurtinaičio, Eurelijaus Žukausko, Roberto Javtoko sportinius marškinėlius ir batelius su autografais; Zitos Bareikytės, Vitalijos Tuomaitės, Modesto Paulausko, Angelės Rupšienės, Antano Sireikos laimėtus įvairių spalvų medalius, universiadų apdovanojimus ir prizus; Latvijos prezidento K. Ulmanio dovaną 1937 metų Europos krepšinio čempionato nugalėtojai Lietuvos rinktinei – sidabrinę lėkštę (kopiją), galybę Lietuvos krepšinio legendų fotografijų, piešinius, pasakojančius apie Lietuvos krepšinio istoriją ir krepšinio žaidimo pasaulyje atsiradimo pradžią.

Muziejaus atidarymo proga nukaldinta speciali moneta, atspindinti šią datą. Taip pat pristatyta muziejaus įkūrėjo L. Karaliūno knyga „Pasaulio ir Lietuvos krepšinio įvykiai. Joniškio krepšinio muziejaus eksponatai“, kurioje pasakojama krepšinio istorija, gausiai iliustruota fotografijomis, pateiktos svarbiausios krepšinio istorijos datos. Antra knygos dalis skirta Krepšinio muziejaus eksponatams pristatyti.

Specialius kambarys įruoštas1937-ųjų metų Lietuvos krepšinio rinktinės pergalei II Europos krepšinio čempionate Rygoje ( Latvija) pažymėti. Joniškis tada buvo pirma stotis, kur grįžtančią Lietuvos krepšininkų komandą gerbėjai, miesto valdžia sutiko su gėlėmis, pučiamųjų orkestro maršais, vaišėmis. Po 70 metų nuo šio įvykio 2007-iaisiais joniškiečiai pakartojo žygį iš Rygos į Lietuvą. Čempionų vaidmenis atliko Joniškio sporto klubo „Žiemgalos ainiai“ jaunieji krepšininkai. Geležinkelio stoties pastato siena pasipuošė šiam įvykiui skirta atminimo lenta, –ją atidengė 2003 metų Lietuvos krepšinio rinktinės Europos čempionės vyr. treneris Antanas Sireika.

Muziejų jau aplankė daugiau kaip 2500 žmonių ne tik iš Lietuvos, bet ir Latvijos, JAV, Kanados, Rusijos, Baltarusijos, Švedijos, Suomijos, Norvegijos, Nanujosios Zelandijos, Australijos ir kitų šalių. Čia pabuvojo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentas Artūras Poviliūnas, FIBA Europe generalinis sekretorius Nar Zanolin, du olimpiniai ir keturi Europos čempionai, Lietuvos krepšinio federacijos atsakingi asmenys. Čia vyksta krepšinio istorijos pamokėlės rajono moksleiviams.Vaikus žavi sportininkų bateliai su autografais, medaliai, žinomo sirgaliaus Tomo Balaišio–Sėklos po krepšininkų pergalės Stokholme džiaugsmingo azarto neatlaikęs būgnas. Paskutiniai muziejaų papildę eksponatai, tai Europos jaunimo krepšinio čempionato Lietuvos krepšinio rinktinės iškovotas aukso medalis, 2007 m. Europos vyrų krepšinio čempionato bronzos med. ir 2010 m. pasaulio krepšinio čempionato bronzos medalis. Lankytojai kviečiami pasirašyti ant koridoriaus sieną puošiančio didžiulio pano su žinomų krepšininkų atvaizdais.

Ateityje numatyta keistis informacija, eksponatais su kitais pasaulio krepšinio muziejais, minėti garsių krepšininkų, trenerių, teisėjų garbingas gyvenimo sukaktis, rengti temines parodas.

Muziejaus tikslas garsinti šalies krepšininkų iškovotus laimėjimus ne tik Lietuvoje bet ir visame pasaulyje. Juk krepšinis ir jį žaidžiantys mūsų šalies sūnūs yra puikiausi ambasadoriai. Turime turtingą šios sporto šakos istoriją,esame užauginę puikių krepšininkų, trenerių, krepšinio entuziastų. Mūsų maža šalis gali didžiuotis savo sportine praeitimi ir dabartiniais pasiekimais.

 

Parengė Loreta RIPSKYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *